چهارشنبه, 1 خرداد 1398
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
شعار سال 98
سامانه پیامک
سد اسدیه
سد رزه
سد شوسف

 

 

برگزاری جلسه شورای حفاظت منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی استان خراسان جنوبی

سیزدهمین جلسه شورای حفاظت منابع آب و سومین جلسه کارگروه سازگاری با کم آبی استان خراسان جنوبی با حضور استاندار و سایر اعضای این کارگروه در محل استانداری برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای ، این جلسه با هدف اقدامات صورت گرفته در خصوص مصوبات جلسه قبل، ارائه نتایج طرح تحقیقاتی تغییر اقلیم توسط اساتید دانشگاه و نیز ارائه گزارش جمع بندی اقدامات دستگاه های ذیربط در خصوص برنامه سازگاری با کم آبی برگزار شد.

دراین نشست، استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه با مشارکت مردم بایستی برنامه ای جامع برای استفاده بهینه از منابع آب ارائه شود،اظهارداشت: دستگاه های اجرایی ذی ربط باید برنامه ای جامع و کاربردی با مشارکت خود مردم در زمینه استفاده هر چه بهینه تر از منابع آبی ارائه نمایند.

"محمد مهدی مروج الشریعه"، به کاهش نزولات آسمانی در استان اشاره کرد و گفت: تامین آب به عنوان مهمترین اولویت استان باید مورد توجه برنامه ریزان قرار گیرد.

وی افزود : باید برنامه ای جامعی مبتنی بر نظریات علمی و دانشگاهی در خصوص برنامه های بلندمدت استان در حوزه منابع آبی به کارگروه ملی ارائه گردد.

مقام عالی دولت در استان، با بیان اینکه تصمیمات استانی نباید متناقض با سیاست های کلی مصوب در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی باشد ، ادامه داد: باید برنامه ای مشخص  در استان بر اساس واقعیات روز، منابع مالی مورد نیاز و توان اجرایی استان تدوین و ارائه شود.

مروج الشریعه، گفت: کاهش مداوم بارش و نیز افزایش مداوم دما دو موضوعی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته و این موضوع می تواند در درازمدت استان را با مشکل و چالش مواجه نماید.

استاندار خراسان جنوبی، یادآورشد: در کنار برنامه های کمی که به مرکز ارسال می گردد برنامه و سیاست های  کیفی برای صرفه جویی ها بر اساس راهبرد های علمی - دانشگاهی و واقعیت های جامعه آب به طور جد مورد توجه قرار گیرد در غیر این صورت نخواهیم توانست به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

وی، فرهنگ سازی در خصوص استفاده مناسب از منابع آبی استان را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید تلاش کنیم تا مشارکت مردم جلب شده و اقدامات بگونه ای باشد که برنامه های پیش بینی شده نیز با حضور آنان به انجام برسد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی نیز به انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه بیرجند اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه در راستای اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی منعقد شده است که امیدواریم با بهره گیری از تجارب و دانش اساتید و دانشگاهیان ،گام های موثر تری در اجرای این طرح برداریم.

"حسین امامی" با اشاره به نیازهای اعتباری جهت اجرای پروژه های تامین و حفاظت از منابع آب ،اظهار داشت: در جلسات مشترکی با جهاد کشاورزی و آب و فاضلاب شهری و روستایی ، پروژه های لازم جهت تامین و حفاظت از منابع استان در میان مدت و بلند مدت مشخص و نیاز های اعتباری آن ها برآورد شده است.

وی اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، اجرای پروژه های تغذیه مصنوعی،انتقال آب به استان ،مدیریت هدر رفت آب ،طرح های توسعه ای و آبرسانی به روستاها،آبیاری تحت فشار واصلاح و تغییر نوع کشت را از مهمترین پروژه های تعریف شده در این کارگروه عنوان کرد.

در ادامه "شهیدی" از اساتید دانشگاه بیرجند به ارائه گزارشی از وضعیت منابع آب استان ،اقلیم منطقه و همچنین راهکارهایی در خصوص مقابله با خشکسالی و کم آبی پرداخت.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی

دیدگاه کاربران