چهارشنبه, 5 اردیبهشت 1397

 

 

بخش کشاورزی نیازمند مدیریت بهینه‌ مصرف آب است

رئیس اداره منابع آب شهرستان نهبندان گفت: با توجه به بحران کم آبی در منطقه، نیازمند مدیریت بهینه مصرف آب در بخش کشاورزی هستیم.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی، "محمد علی شهابی" در اولین همایش تجلیل از کشاورزان برتر در مدیریت مصرف آب شهرستان گفت: هدف از برگزاری این همایش آگاهی بخشی، الگوسازی و فرهنگ سازی در بین سایر کشاورزان است.

وی حفاظت و مصرف بهینه آب را لازمه توسعه پایدار ذکر کرد و اظهار داشت: تحقق این امر تنها با مشارکت کشاورزان و بهره برداران در آگاهی بخشی عمومی و فرهنگ سازی امکان پذیر است.

وی تصریح کرد: اجرای مدیریت صحیح مصرف آب بخاطر شرایط اقلیمی شهرستان همواره جزو مسائل ضروری محسوب می شود از طرفی بیشترین آب مصرفی نهبندان در بخش کشاورزی مصرف می شود.

به گفته وی در سال های اخیر بروز خشکسالی مشکلاتی را برای مردم و کشاورزان بوجود آورده است و باید برای کاهش مسائل در بهره وری درست از منابع موجود اقدام لازم و به موقع صورت گیرد.

شهابی افزود: در گذشته استفاده نکردن از شیو های نوین و مدرن آبیاری و استفاده از سیستم های قدیمی آبیاری غرقابی در کشاورزی موجب شده تا ذخایر زیرزمینی به شدت افت کند.

وی گفت: کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی، حفظ منابع آب زیرزمینی با استفاده از روشهای نوین و اصولی آبیاری از راه حل های اساسی نجات منابع آبی منطقه است.

وی اظهار کرد: انتخاب کشاورز برتر با توجه به استفاده از سیستم آبیاری نوین، الگوی کشت، اجرای طرح های آبخیزداری مشارکتی و افزایش راندمان تولید انجام شد.

در این همایش، 6 نفر از کشاورزان، دهیاران و شوراهای برتر در مدیریت مصرف آب در منطقه چاهداشتی شهرستان تقدیر شد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی

دیدگاه کاربران
« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای خراسان جنوبی است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا